Toshkentda «Yevropa – O‘zbekiston 2026» ijtimoiy-iqtisodiy forumi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 28-mart kuni Toshkent shahrida “Yevropa–O‘zbekiston 2026” ijtimoiy-iqtisodiy forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbir Hampton by Hilton mehmonxonasida tashkil etilib, unda davlat tashkilotlari vakillari, xalqaro kompaniyalar, ta’lim muassasalari hamda ish izlovchilar ishtirok etdi. Forum “Birlashgan biznes klublari” assotsiatsiyasi va “EU Assistance” MChJ tomonidan Bolgariya–O‘zbekiston savdo-sanoat palatasi, Migratsiya agentligi hamda Bolgariya Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi ko‘magida o‘tkazildi.
Forum davomida Yevropa davlatlarida, xususan Bolgariyada ish o‘rinlari, mehnat va yashash sharoitlari, mehnat migratsiyasi bo‘yicha qonunchilik va ruxsatnomalar, ish vizalarini olish jarayonidagi muammolar va ularning yechimlari muhokama qilindi. Shuningdek, O‘zbekiston fuqarolari uchun Yevropa Ittifoqida qonuniy ishlash, yashash hamda biznes ochish imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Forumda Getwork xususiy bandlik agentligi vakillari ham faol ishtirok etib, mehnat migratsiyasi, ish vizalari va Yevropada ishga joylashish jarayonlariga oid dolzarb savollar bilan qatnashdi. Mutaxassislar bilan bo‘lib o‘tgan ochiq muloqot davomida Getwork jamoasi tomonidan berilgan savollar tadbir muhokamalarining amaliy ahamiyatini yanada oshirdi.Shuningdek, tadbirda “Horizon Europe” va “Erasmus+” kabi yirik Yevropa dasturlari doirasida ta’lim, malaka oshirish, startaplar va rivojlanayotgan bizneslarni qo‘llab-quvvatlash uchun ajratiladigan grantlar haqida ham so‘z yuritildi.
Forumda Migratsiya agentligi, Yevropa davlatlari elchixonalari, xalqaro rekruting kompaniyalari, xorijiy ish beruvchilar hamda universitetlar vakillari ma’ruza qilib, ishtirokchilarga amaliy tavsiyalar berdi.
Mazkur forum O‘zbekiston va Yevropa davlatlari o‘rtasida mehnat migratsiyasi, ta’lim va biznes yo‘nalishlaridagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Yorliqlar
#Getwork#getworkuzbekistan#Workandtravel
Work and Travel dasturi bo‘yicha navbatdagi hamkorlik memorandumi imzolandi
07:10, 5-iyn, 2026 81
#Getwork#getworkuzbekistan
Getwork va Guliston davlat pedagogika instituti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi
09:59, 1-iyn, 2026 151
Getwork xususiy bandlik agentligi hamda Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yangiyer filiali o‘rtasida memorandum imzolandi

В Ташкенте прошёл социально-экономический форум «Европа – Узбекистан 2026»
28 марта 2026 года в Ташкенте прошёл социально-экономический форум «Европа–Узбекистан 2026». Мероприятие было организовано в гостинице Hampton by Hilton, в нём приняли участие представители государственных организаций, международных компаний, образовательных учреждений, а также соискатели.
Форум был проведён Ассоциацией «Объединённые бизнес-клубы» и ООО «EU Assistance» при поддержке Торгово-промышленной палаты Болгария–Узбекистан, Агентства по миграции, а также Посольства Республики Болгария в Ташкенте.
В ходе форума обсуждались вопросы занятости в странах Европы, в частности в Болгарии, условия труда и проживания, законодательство и разрешительные процедуры в сфере трудовой миграции, а также проблемы получения рабочих виз и пути их решения. Также была предоставлена подробная информация о возможностях легальной работы, проживания и открытия бизнеса для граждан Узбекистана в Европейском союзе.
Представители частного агентства занятости Getwork также приняли активное участие в форуме, затронув актуальные вопросы трудовой миграции, рабочих виз и трудоустройства в Европе. В ходе открытого диалога с экспертами вопросы, заданные командой Getwork, придали дополнительную практическую значимость обсуждениям. Кроме того, в рамках мероприятия были представлены такие крупные европейские программы, как “Horizon Europe” и “Erasmus+”, включая гранты на поддержку образования, повышения квалификации, стартапов и развивающегося бизнеса. В форуме выступили представители Агентства по миграции, посольств европейских стран, международных рекрутинговых компаний, иностранных работодателей и университетов, предоставив участникам практические рекомендации.
Было отмечено, что данный форум способствует дальнейшему укреплению сотрудничества между Узбекистаном и странами Европы в сферах трудовой миграции, образования и бизнеса.